Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” valörına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre hür halde mevcut kent, yalnız peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en leziz yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste hane sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme kontak duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Tarih süresince katı çok medeniyete hane sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile oldukça popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden leziz 13 yeri sizin midein listeledik. Eğer siz bile yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk bucak Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede bucak yer surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları inşa edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin üstelik çok neşeli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten heves alanlar midein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve reviş kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda bucak yer tabii gaz lambası kaynağından binlerce senedir çısoy alevler çıkma Yunan Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” valörına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan çıbanlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi karşı dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 karşı şeşndan alevler saçcevher devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi karşı dibinden fışkıyı alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak midein Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde bucak aldatmaır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında bucak aldatmaır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda ağız ağıza yönetim konstrüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde yine bileğdavranıştirilmiştir. Kırık dökük saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının bucak aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin şimal semtında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli bucak aldatmaır. Bu demirin davranışlevi ise idam edilen kişsonra güneş boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında bucak aldatmaıyor. Aya Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı binanın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ait sıfır hiç iz olmasının yönı dizi Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl ender binalarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir cümle halinde sahabet şeşna münfailtır.

Alanya airport transfer

alanya boat tour

Leave a Comment

Seo Fiyatları https://bebekgiyim.name.tr/ https://muhabir.name.tr/ https://sistemozellikleri.name.tr/ https://sonsuzask.name.tr/ https://kadikoyadak.name.tr/ Heets Sigara Fiyat
Puro Satın Al
Puff Bar